Tuesday, April 27, 2010

საათი


პროექტის სახელი:  სა

პროექტის მოკლე აღწერა: დროის საზომი ხელსაწყოს, საათის ისტორია

პროექტის სრული აღწერა: ისტორიული ცნობების მოძიება საათის შესახებ. პირველი მოწყობილობა, რომლის საშუალებითაც ადამიანმა შეძლო დროის გაზომვა. საათის აპარატურის განვითარების ისტორია.                                                                                                                                              

1.       გნომონი

2.       მზის საათი

3.       წყლის საათი

4.       ქვიშის საათი

5.       მექანიკური საათი

6.       ციფრული საათი

მონაწილეთა ასაკი:  7-8 წელი

ვადები\ ხანგრძლივობა : 6 კვირა

პროექტის შესაძლო აქტივობები: მასალის მოძიება ინტერნეტის საშუალებით. ამ მასალის დამუშავება და ანალიზი. მსჯელობა და პრეზენტაცია.

მოსალოდნელი შედეგები: მოსწავლეები ჯგუფურად მოიძიებენ მასალებს საათების შესახებ. წარმოდგენა შეექმნებათ თუ როგორ იხვეწებოდა საათი დროის განმავლობაში (მზის საათიდან-ციფრულ საათამდე) თანამედროვე საათებთან გაავლებენ პარალელს. მოძიებული სურათებიდან გააკეთებენ პატარა ალბომს.

სამუშაო ენა: ქართული

საგნებთან, საგნობრივ ჯგუფებთან, ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი: მოსწავლეები ისწავლიან ინფორმაციის მოძიებას. მასალას მოიძიებენ სასკოლო და საოჯახო ბიბლიოთეკაში, კომპიუტერში - ინტერნეტის საშუალებით. შეისწავლიან ჯგუფებთან მუშაობას და წარმოადგენენ პროექტს იმ მასალებით, რომელიც უკვე გააჩნიათ.

პროექტის ვებ-გვერდი: nino-ninucebi.blogspot.com

ავტორი: ნინო გიგოლაშვილი

 

 

Monday, April 19, 2010

გაკვეთილის თემა



 "ფუტკარი და მტრედი" (იგავ–არაკი)



სწავლების 

საფეხური და კლასი

 

I საფეხური.  II კლასი

საგანი.

 

მასწავლებლის სახელი და გვარი

 

ქართული

 

მასწავლებელი ნინო გიგოლაშვილი

მოსწავლეთა რაოდენობა

 

28

გაკვეთილის სასწავლო მიზანი

 

თავისუფალი აზროვნების განვითარება.

ლექსიკური მარაგის გამდიდრება.

კითხვის ჩვევათა სრულყოფა.

 

გაკვეთილზე მისაღწევი ინდიკატორები

 

საუბრობს თავისუფლად და თანმიმდევრულად გადმოსცემს სათქმელს.

ახალი მასალის ახსნის დროს იმახსოვრებს საკვანძო და ახალ სიტყვებს.

კითხულობს გამართულად და იცავს სასვენ ნიშნებს.

 

თანმიმდევრობა

განვლილი მასალის განმტკიცება. განმტკიცების მიზნით წელიწადის დროების გახსენება.

-წელიწადის რა დროა ახლა?

ახლა არის გაზაფხული.

-რა მოსდის ბუნებას გაზაფხულზე?

გაზაფხულზე ბუნება იღვიძებს.

-როგორ გესმით ბუნება იღვიძებს?

დღე იმატებს, ღამე იკლებს. მთებში თოვლი დნება და მდინარეები დიდდება, ჯეჯილი ამოდის, თბილი ქვეყნებიდან ფრინველები მოფრინავენ. იღვიძებს ცხოველთა სამყარო: ნადირი, ფრინველი, მწერი.

-რომელი მწერები იცით ჩამოთველეთ

ჭიამაია, ჭრიჭინა, კოღო, ფუტკარი, ჭიანჭველა და სხვა.

(შ. ნიშნიანიძის ლექსის ”ფუტკარი” წაკითხვა)

 

”შენ ღვთის ფიქრი ხარ, ფუსფუსა ფიქრი,

მაძიებელი ფიქრი კირკიტა,

გაბრუებული სკისაკენ მიჰქრი,

რომ დაიბადოს საქმე ფიქრიდან.

თუ შენი სიტყვა შენს ხვედრს გაიყოფს,

მართლაც მქონია ქვეყნად სათქმელი,

იმაზე დიდი რა უნდა იყოს

კაცს თაფლი მისცე, ღმერთს კი სანთელი”.

-ამ ლექსში რომელ მწერზეა საუბარი?

ფუტკარზე

-ყველაზე მშრომელი და სასარგებლო მწერი რომელია?

მშრომელი და სასარგებლო მწერია ფუტკარი და ჭიანჭველა.

-რით განსხვავდება ფუტკრისა და ჭიანჭველას შრომა ერთმანეთისგან?

ჭიანჭველა მხოლოდ თავისთვის შრომობს, ფუტკარი კი თავისთვისაც შრომობს, ადამიანისთვისაც და ღმერთსაც სანთელს აძლევს.

პრეზენტაცია  (სლაიდების ჩვენება)

ფუტკრები პატარა სკაში ცხოვრობენ. მთელი ჯაფა მუშა ფუტკრებს აწევთ კისერზე. ისინი გამოფრინდებიან თუ არა სკიდან მიფრინავენ მინდორში. დაჯდებიან ყვავილებზე, ამოწუწნიან ტკბილ წვენს, ისევ ბრუნდებიან სკაში და გაკეთებულ თაფლს ინახავენ. ფუტკრები მთელი დღეების განმავლობაში ფუსფუსებენ.

(მოისმენენ ბასტი-ბუბუს ”ფუსფუსებენ ფუტკრები” სიმღერას)

”ფუტკარი და მტრადი” ახალი მასალის კითხვა, ანალიზი და დასმულ კითხვებზე პასუხების გაცემა.

-რა მოუვიდა ფუტკარს?

ჯაფისაგან დაღლილი ფუტკარი წყალში ჩავარდა.

-როგორ დაეხმარა მტრედი ფუტკარს?

წყალში ნეკერჩხლის ფოთოლი ჩაუგდო, ფუტკარი ფოთოლს მოეჭიდა და წყალმა ნაპირისკენ გამორიყა.

-ფუტკარმა მტრედს მადლობა რითი გადაუხადა?

როცა მონადირე მტრედის მოკვლას აპირებდა ეს ფუტკარმა შენიშნა და მონადირეს ხელზე უკბინა.

-ავტორს რისი თქნმა სურს ამ იგავ-არაკით და ვის გულისხმობს ფუტკრისა და მტრედის სახით?

როცა ადამიანს დახმარება სჭირდებას უკან არ უნდა დავიხიოთ და დახმარების ხელი უნდა გავუწოდოთ. ფუტკრისა და მტრედის სახით კი ადამიანებს გულისხმობს.

-ბავშვები შეავსებენ ცნების რუკას, რომელიც დაფაზე წინასწარ იყო გამზადებული.

აქტივობა და დრო

 

1X45

 

 

შეფასება

 

კომენტარებით                                   

 

საკლასო მენეჯმენტი და საგანმანათლებლო რესურსები

ტექნიკა და ინსტრუმენტები: კომპიუტერი 1; პროექტორი, დაფა, ფერადი ცარცი, მაგნიტოფონი, კასეტა,

ელექტრონული პროგრამები და რესურსები: (www. google.ge მოძიებული სურათები